nieruchomości

Rynek wtórny nieruchomości a rynek pierwotny

Czym się różni rynek wtórny od pierwotnego rynku nieruchomości

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości (domu lub mieszkania) na pierwszym miejscu znajduje się wybór rynku zakupu. Rynek pierwotny czy rynek wtórny nieruchomości? Postaram się pokazać plusy i minusy przy zakupie nieruchomości na w obu opcjach. Porównamy wady i zalety jednej i drugiej.

Rynek pierwotny nieruchomości.nieruchomości koszalin

Na rynku nieruchomości istnieje sformułowanie rynek pierwotny określa ono zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera, inwestora lub firmy pośredniczące w sprzedaży nieruchomości. Stajemy się pierwszym właścicielem nieruchomości. Bardzo często kupując mieszkanie lub dom deweloperski na rynku pierwotnym jesteśmy zmuszeni na zakup nieruchomości jeszcze w trakcie trwania inwestycji. Musimy czekać na oddanie nieruchomości często jeszcze wiele miesięcy od momentu zakupu.

Nieruchomości z rynku pierwotnego – zalety

Za zaletę uważany jest tzw. stan deweloperski czyli mieszkanie jest nowe i jesteśmy jego pierwszym właścicielem, często deweloper daje nam również możliwość inferencji w projekt. Pozwala to na dostosowanie mieszkania lub domu do naszych potrzeb i oczekiwań.

Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego otrzymujemy również gotowe całe zaplecze w przypadku mieszkania są to nowe klatki schodowe, parkingi dla samochodów, windy, monitoring itp.

Obecnie deweloperzy prześcigają się aby przyciągnąć potencjalnego klienta. Stosując bardzo często coraz nowsze i efektywniejsze technologie budownictwa. Dzięki temu powstają energooszczędne domy, mieszkania pasywne i inne inwestycje pozwalające oszczędzać energię co obniża nam później koszty utrzymania.

Łatwość finansowania jest jedną z wielu zalet zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Łatwiej uzyskać kredyt w banku, który często dla nowych lokali bywa bardziej dogodny możemy liczyć również na wsparcie finansowe typu mieszkania dla młodych.

Nieruchomości z rynku pierwotnego – wady

Stan deweloperski nieruchomości przez jednych uważane za zaletę ale pozostali uznają to za wadę. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego jesteśmy skazani na czekanie aby inwestor zakończył inwestycję. Oczekiwanie na oddanie mieszkania przeciąga się często przez wiele miesięcy gdzie już musimy płacić raty za zakup.

Istnieje ryzyko związane z zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego. Bardzo często kupujemy tzw. „dziurę w ziemi” i wielokrotnie w historii budownictwa istniały przypadki nieuczciwych deweloperów, którzy kierowali się tylko i wyłącznie kwestią zysku. Mieszkania i domy często były w tych przypadkach wykonane na bardzo niskim poziomie jakości a nawet były przypadki niedokończenia inwestycji przez deweloperów.

Wtórny rynek nieruchomościnieruchomości

Rynek wtórny nieruchomości obejmuje wszystkie te nieruchomości, które są używane. Można to porównać do obrotu samochodami nowymi z salonu i używanymi.

Nieruchomości z rynku wtórnego – zalety

Kupując mieszkanie używane, w przeciwieństwie do zakupu mieszkań i domów deweloperskich, kupujemy nieruchomość już istniejącą. Możemy ją obejrzeć sprawdzić stan techniczny i będziemy jej właścicielem zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. Nie musimy czekać wielu miesięcy na zakończenie inwestycji.

Zakup mieszkania i domu z wtórnego rynku nieruchomości jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają już wykończonych mieszkań. Kupują taką nieruchomość kupujemy ją często z dużą ilością wyposażenia (łazienka, kuchnia, szafy, itp.)

Nieruchomości z rynku wtórnego – wady

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego musimy liczyć się z większymi kosztami przeznaczonymi na remonty. Mieszkania i domy mające po kilka lub kilkanaście lat często wymagają drobnych lub większych napraw za które również będziemy musieli zapłacić osobiście lub poprzez fundusz remontowy.

Kupując mieszkanie używane musimy liczyć się z tym, że do zakupu należy doliczyć wartość podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% i obciąża kupującego.